Abdülkadir Ömür Kimdir?

Abdülkadir Ömür Trabzonspor’un kemikleşmiş kadrosunda yer alan başarılı bir oyuncu. Türkiye’nin en önemli kulüplerinden birisi olan Trabzonspor, son olarak, 2021 – 2022 sezonunda şampiyon oldu. Bordo mavili takım, bu şampiyonluğa erişirken bilhassa altyapısından yetişen bazı oyuncuları kullandı. Aslında bu durum, futbolseverler için şaşırtıcı değil!

Çünkü, Trabzonspor, üç büyüklerin aksine altyapıdan oyuncu çıkarmayı ve bu oyuncuları A takımda kullanmayı seviyor. Bahsettiğimiz isimlerden birisi de Abdülkadir Ömür! Yazımız sayesinde genç oyuncunun performansı, oyun tarzı ve daha birçok konuda bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

Abdülkadir Ömür Nereli?

Abdülkadir Ömür, 25 Haziran 1999 tarihinde dünyaya geldi. Kendisi, Trabzonludur. Trabzon doğumludur. Yengeç burcudur. Trabzon’da doğup büyüyen birçok çocuk gibi o da futbolla sokaklarda tanışmıştır. Çok küçük yaşlardan itibaren yaşıtları ile sokaklarda futbol oynayarak bu işin inceliklerini öğrenmiştir.

Takdir edersiniz ki, Trabzonspor, oldukça iyi bir altyapıya sahip! Şehirde futbola duyulan ilginin bir hayli fazla olması, çocukları futbola yönlendiriyor. Genç yıldız gibi Trabzon’da doğup büyüyen birçok gencin en büyük hayali, tahmin edebileceğiniz üzere Trabzonspor’da top koşturmak! Gökdeniz Karadeniz, Hami Mandıralı, Fatih Tekke, Uğurcan Çakır, Yusuf Yazıcı ve daha birçok ismin Abdülkadir Ömür gibi Trabzonspor altyapısından yetiştiklerini söylemek gerekir.

Henüz 24 yaşında olan Abdülkadir Ömür, ismi Google’da en çok aratılan futbolculardan birisi! Bilhassa futbola ilgi duyan genç kızların Google’da Abdülkadir Ömür biyografi araması yaptıklarını söylemek mümkün! 1999 doğumlu oyuncu, eğitim hayatına Trabzon’da başladı. İlkokul ve ortaokulun ardından liseyi de Trabzon’da okudu. Hatta, kendisinin Çarşıbaşı İsmail Çavuş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduğunu söylemek gerekir. Bu özelliği ile dikkat çeken oyuncuya piyasaya çıktığı ilk dönemlerde İmam Hatip’li Messi yakıştırmaları yapıyordu. Genç oyuncu, zannedilenin aksine ünlü olduktan sonra yaşam tarzında herhangi bir değişiklik yapmadı. Yer sofrasında yemek yerken çekilmiş fotoğraflarını Instagram hesabında paylaşan oyuncuyu paranın bozmadığını söylemek mümkün! Ailesinden ve arkadaşlarından kopmayan oyuncu, mütevaziliği ile dikkat çekiyor.

Abdülkadir Ömür’ün Oyun Tarzı

Takdir edersiniz ki, Lionel Messi, futbolda yeni bir dönemi başlattı. 1990’lı yıllarda ve 2000’li yılların ortasına kadar olan dönemde kanat forvet oynayan oyunculara pek rastlanmıyordu. Takımlar, sahaya genellikle 4-4-2 dizilişi ile çıkıyorlardı. Söz konusu dizilişte dörtlü orta sahanın sağında ve solunda oynayan oyuncuların içeri kat ederek gol bulmaya çalışmaktan ziyade orta yapmaları ve merkez orta saha oyuncularına katkıda bulunmaları söz konusu idi.

Ancak, Lionel Messi’nin futbol sahnesine çıkışı ile beraber futbolda yeni bir dönem başladı. 1987 doğumlu oyuncu; hem gol atan, hem asist yapan hem de oyun kuran özellikleri ile öne çıktı. 2008 – 2011 arası döneme damga vuran Barcelona’nın en önemli oyuncusu olan Lionel Messi; kanat forvetin tipik bir forvetten daha çok gol atabileceğini gösterdi. Neden bunları anlatıyoruz? Çünkü, Abdülkadir Ömür de Lionel Messi ile benzer özelliklere sahip!

Abdülkadir Ömür oyun tarzı ile Lionel Messi ve Bernardo Silva gibi isimleri akla getiriyor. Her şeyden önce, Abdülkadir Ömür’ün bu iki isim gibi sol ayaklı olduğunu ifade etmek gerekir. Ayrıca, kendisi, hem forvet arkasında hem de sağ kanatta oynayabiliyor. Sağ kanatta oynadığı dönemde içeri kat ederek takımının ceza sahasında çoğalmasını sağlıyor. Asistleri ile dikkat çekiyor.

Önü açıldığı takdirde güzel gol vuruşları yaparak takımına gol katkısında bulunuyor. Buna ek olarak, kendisinin forvet arkasında oynadığı maçlarda da oyun kurulumuna katkıda bulunduğunu, ara paslar atarak ince işler yapabildiğini, kaleyi gördüğü yerden güzel şutlar çıkarabildiğini de söylemek gerekiyor.

Teknik Özellikleri Nelerdir?

Abdülkadir Ömür takımı Trabzonspor’a önemli katkılarda bulunuyor. Kendisinin temposu asla düşmeyen bir oyuncu olduğunu söylemek gerekir. Buna ek olarak, oyuncunun oyun zekası ve top tekniği de imrenilecek seviyede! Tüm bu detaylar, Abdülkadir Ömür’ün eksiklerinin olmadığı anlamına gelmiyor. Genç oyuncu, zaman zaman istikrarsız dönemler yaşayabiliyor. Ayrıca, sakatlık sorunları da onu fazlasıyla etkiliyor. 24 yaşındaki oyuncu, baskıyı kaldırabilen bir isim! Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile oynanan deplasman maçlarında taraftar baskısından asla etkilenmiyor.

Abdülkadir Ömür performansı fazlasıyla merak ediliyor. Kendisi, 2011 yılında henüz 12 yaşında olduğu dönemde Trabzonspor altyapısına katıldı. 2016 yılında 17 yaşına bile girmemişken A takıma yükseldi. Bordo mavili takımın formasını ilk defa 12 Ocak 2016 tarihinde oynanan Adanaspor maçında giydi. Söz konusu maça yedekler arasında başladı. Oyuna 65’inci dakikada girdi.

  • 2015 – 2016 sezonu: İki maç
  • 2016 – 2017 sezonu: Beş maç – bir gol
  • 2017 – 2018 sezonu: 32 maç – üç gol altı asist
  • 2018 – 2019 sezonu: 32 maç – beş gol on asist
  • 2019 – 2020 sezonu: 21 maç – dört gol üç asist
  • 2020 – 2021 sezonu: 23 maç – iki gol üç asist
  • 2021 – 2022 sezonu: 38 maç – yedi gol dört asist
  • 2022 – 2023 sezonu: 41 maç – üç gol dört asist
  • Milli Takım performansı: on maç – iki asist

Abdülkadir Ömür Hangi Mevkilerde Oynayabilir?

Abdülkadir Ömür, iyi bir hücum oyuncusunda olması gereken tüm özelliklere sahip! Genç oyuncunun asıl mevkisi sağ kanat! Sol ayaklı olmasının avantajını kullanarak içe kat etmeyi ve tehlike yaratmayı seven oyuncu, daha önce de söylediğimiz gibi forvet arkasında da görev yapabiliyor.

Trabzonspor’un başarılı teknik direktörü Abdullah Avcı, oyuncuyu geçtiğimiz yıllarda genellikle forvet arkasında kullanmıştı. Bu pozisyonda beklenenden daha iyi bir performans ortaya koyan Abdülkadir Ömür, çabukluğu ve oyun aklı ile her daim fark yaratıyor.

1.68 boyundaki oyuncu, görev verildiği takdirde merkez orta sahada da oynayabilir. Fakat, bu oyuncunun defansif özellikleri, merkez orta saha pozisyonu için yeterli olmayabilir. Geçtiğimiz yıllarda milli takımı çalıştıran Stefan Kuntz, Abdülkadir Ömür’den sağ kanatta faydalanmıştı. Biraz da oyuncunun transfer söylentileri hakkında konuşalım! Bordo mavili takım, 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de şampiyon olmuştu. Genç yıldız, o sezon kazanılan şampiyonluğa büyük katkıda bulunmuştu.

Trabzonspor’un 38 yıllık aranın ardından şampiyon olması, yalnızca Türkiye’de değil dünyada da büyük yankı yarattı. Avrupa’nın dev kulüpleri, başta Abdülkadir Ömür olmak üzere Trabzonspor’da forma giyen isimler ile ilgilenmeye başladılar.

Abdülkadir Ömür transferleri hakkında bir şey söylemek mümkün değil! Çünkü, kendisi, Trabzonspor altyapısından başka bir takımda forma giymedi. Fakat, bu durum, Abdülkadir Ömür transfer dedikoduları oluşmasına engel değil! Genç oyuncu ile 2022 yazında Milan ve Olimpik Marsilya ilgilenmişti. Olimpik Marsilya, o dönem kadrosunda bulunan Cengiz Ünder’i satmayı ve oyuncunun yerini Abdülkadir Ömür ile doldurmayı hedefliyordu. Buna ek olarak, Milan’ın da Abdülkadir Ömür ile ilgilendiğine dair iddialar vardı. Trabzonspor yönetimi, genç oyuncuyu satmaya sıcak bakmadı. Çünkü, Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi’ne gitme hedefi mevcuttu. Abdülkadir Ömür, Trabzonspor’da kaldı. 2022 – 2023 sezonunda kötü bir performans ortaya koyan oyuncu ile ilgili transfer dedikodularının devamı gelmedi. Abdülkadir Ömür, önümüzdeki yıllarda daha iyi bir performans ortaya koyduğu ve takımını başarıya taşıdığı takdirde bilhassa İspanyol ve Fransız kulüplerinden transfer teklifleri alabilir.