Basketbol Şampiyonlar Ligi Finali İspanya’da

Basketbol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finalin ev sahipliğini İspanya yapacak. FIBA’dan yapılan açıklama’ da 2022 / 2023 sezonu Basketbol Şampiyonlar Ligi finali 12 – 14 Mayıs tarihleri arasında İspanya’ da Malaga da bulunan Jose Maria Martin Carpena Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Turnuva ve Finale ev sahipliği yapan Unicaja, Almanya’dan Telekom Baskets Bonn, İsrail’den Hapoel Bank Yahav Kudüs ve İspanya’dan Lenovo Tenerife dörtlü finalde karşı karşıya gelecekler.

Basketbol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali 12 Mayıs Cuma günü, final ve üçüncülük maçları ise 14 Mayıs Pazar günü oynanacak. Dörtlü Final takımların eşleşmesi ise kura çekimi ile 25 Nisan Salı günü Malaga’da belli olacak.

BCL CEO’su Patrick Comninos Dörtlü Final ‘e yaklaşırken, ev sahibi adaylarından büyük bir ilgisi ile karşı karşıya kaldıklarını iletirken, ev sahibi İspanya’nın Malaga şehrini seçtiler.

Ev sahipliğinde İspanya’nın Malaga şehrini seçmelerinde nedenlerini de açıklayan BCL CEO’su Patrick Comninos, taraftarların bağlılıkları, coşkuları ve takımlarına olan yakınlıklarından dolay İspanya ve Malaga ‘yı seçtiklerini açıklamıştı.

FIBA ŞAMPİYONLAR LİGİ TURNUVASI

FIBA Şampiyonlar Ligi 8 gruptan oluşan turnuvada ön eleme karşılaşmaları sonrasında elemeleri geçen takımlar gruplar da yarışma hattı elde ediyorlar.

Telekom Baskets Bonn B grubundan GB Reggio Emilia’ yı 66 – 90 mağlup ederek gruptan çıkarken, Play – Off ‘ lar da ise Strasbourg IG 83 – 77 ile mağlup ederek dörtlü finale kaldılar.

Hapoel Jerusalem E grubunda temsilcimiz Darüşşafaka yı eleyerek 69 – 92 ile çıkarken Play – Off mücadelesinde ise Yunan ekibi AEK Atina’ yı 91 – 59 ile mağlup ederek dörtlü finale adını yazdırdılar.

Lenovo Tenerife ise Play – Off’ ta BAXI Manresa 84 – 72 ile geçerek dörtlü finallerde yer almayı başardılar.

Dörtlü finale ev sahipliği yapan İspanyol ekibi olan Unicaja Malaga direkt olarak dörtlü final de yer aldılar.

TURNUVAYA UNİCAJA MALAGA EV SHİBİ OLACAK

Basketbol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finaline ev sahipliğini İspanyol takımı olan Unicaja Malaga yapacak.  1992 ‘ de İspanya’nın Málaga kentinde kurulmuş olan takım İspanya Basketbol Ligi ve EuroLeague’de mücadele ediyor.

Unicaja Malaga 2001sezonunda ilk şampiyonluğunu ve Koraç Kupası’nı kazanarak elde etti. 2005 yılında ise Copa del Rey şampiyonluğunu kazandılar. olan Unicaja Malaga 2006 yılında ilk kez Liga ACB’yi kazanarak tarihe geçtiler.

Unicaja Malaga’ da takımın koçluğunu 61 yasındaki Hırvat Koç Jasmin Repeša yapıyor.

ALMANYA’DAN TELEKOM BASKETS BONN

Basketbol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finalin’ de Almaya ‘ dan Telekom Baskets Bonn takımı da yer alacak.

Telekom Baskets Bonn Kulüp Almanya’nın en üst ligi olan Basketball – Bundesliga’da mücadele etmektedir.

1992 yılında Godesberger TV ve SC Fortuna Bonn takımlarının birleşmesi ile oraya çıkan Telekom Baskets Bonn oldular.