Karagümrük Maçı Öncesinde Abdülkadir Ömür’ün Performansı

Son haftalarda performans düşüklüğü yaşayan Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında Fatih Karagümrük ekibine karşı Şampiyonluk maçına çıkıyor.

Ligde üç maçtır kazanamayan bordo mavili ekip, kendi seyircisi önünde kazanarak şampiyonluğunu ilan etmek istiyor.

Takımın genel performans düşüklüğü Abdülkadir Ömür’ün bireysel performansını olumsuz etkiledi. Abdülkadir yine de takımın kötü performansında sahanın ayakta kalan isimlerinden biriydi.

Abdülkadir Neden Düşüş Yaşadı ?

karagümrük

Son dönemde yaşanan puan kayıplarının ardından şampiyonluğu erteleyen Trabzonspor, Süper Lig’in 33. haftasında Fatih Karagümrük karşısında şampiyonluğunu ilan etmek istiyor.

Savunmanın vazgeçilmez ismi Vitor Hugo’nun sakatlığı ile birlikte savunma gücü azalan bordo mavililer, son 1.5 aylık süreçte olumsuz etkilendi. Bordo mavililer, bu süreçte Savunma biçimi hücum biçimini belirler sözünün yansımasını yaşadı.

Vitor Hugo’nun savunma görevlerinin yanında teknik becerisi, oyun görüşü ve pas yeteneğinden yararlanamadılar. Bu da geriden oyun kurma konusunda sorunları beraberinde getirirken, sezon başından bu yana en iyi geçiş takımlarından biri olan Trabzonspor’un hücum geçişlerinde sorun yaşamasına sebep oldu. Doğal olarak Abdülkadir Ömür’ün performansını  az da olsa olumsuz anlamda etkiledi.

Sezon başından bu yana Abdullah Avcı’nın oyun yapısında etkili bir performans ortaya koyan Abdülkadir Ömür, geçiş hücumlarında takımın en etkili ismiydi. Vitor Hugo’nun sakatlığından sonra takımın geçiş savunmasında yaşadığı sorunlar beraberinde hücumu da etkiledi. Sezonun ikinci yarısından itibaren bazen Bakasetas’ın yerine forvet arkasında görev alan Abdülkadir, üçlü orta sahada 8 – 10 bağlantısında takımın işleyen parçasıydı.

Öne geçtikten sonra veya büyük profilli maçlarda dripling yeteneği ve dinamizmi ile hücumun şekillenmesinde büyük rol oynayan Abdülkadir Ömür, son 2 karşılaşmada etkisiz bir performans ortaya koydu.

Kaybedilen Rizespor deplasmanında takımın en iyisi olmasına karşın içerde oynanan Beşiktaş ve Gaziantep FK deplasmanında sönük bir performans ortaya koydu. Ömür, bireysel yeteneği ile maç çeviren oyuncudan ziyade oyun sisteminin yükseldiği dönemde fark yaratan oyunculardan biri. Bu sebeple son iki maçta Trabzonspor’un oyun olarak yaşadığı sorunlar, Abdülkadir’in hücum gücünü azalttı.

Abdülkadir Forvet Arkasında Daha Verimli

Bakasetas – Abdülkadir Ömür orta sahası teknik kaliteyi ve hücum gücünü yukarıya çekse de savunmada problem yaratıyor. Orta saha kurgusunda çift pivot ve önlerinde tek oynarken hücumda daha özgür bir Abdülkadir olurken, iki 8 numaralı orta saha kurgusunda hücumda daha verimsiz kaldı.

Son dönemdeki Göztepe ve Rizespor maçları buna en iyi örnekler. Göztepe maçının ikinci yarısında Siopis – Dorukhan orta sahasıyla 2 gollük skor katkısı verdi. Rizespor maçında aynı orta saha yapısıyla 1 gollük skor katkısı verdi. Göztepe galibiyetinde başrol olurken, Rizespor mağlubiyetine rağmen hücumun en etikili ismi olmuştu.

Beşiktaş maçında Bakasetas’lı orta sahada kötü bir performans veren Abdülkadir Ömür, 4-2-3-1’in forvet arkasında serbest rolde Trabzonspor’un oyununu yukarıya taşıyan isim. Karagümrük’ün topu bırakıp karşılama oyunu oynayacağı denklemde Abdülkadir Ömür verimli olduğu bölgede oynarsa mutlaka katkı sağlayacaktır.