Abdülkadir Ömür Trabzon’da Kimlerle Çalıştı

Türk futbolunun ve Trabzonspor’un son döneminde yetişen en yetenekli oyuncu olarak gösterilen Abdülkadir Ömür, kariyerinde birçok farklı hocayla çalıştı.

Abdülkadir Ömür Nasıl Keşfedildi

Futbolu seven her çocuk gibi Abdülkadir de okul yıllarında top peşinde koşuyordu. Arkadaşları arasında yeteneğiyle bir pırlanta gibi ışıl ışıl parlayan genç yeteneği, Trabzonspor’un okullara gidip yeni potansiyeller keşfetmek için gözlem yapan profesyonelleri keşfetmişti.

Önce bordo mavili takımın alt yaş kategorilerinde forma giyen Abdülkadir Ömür, daha sonra 20 Temmuz 2015’te profesyonel sözleşmesine imza atmış ve bütün dünyaya adını duyurmaya başlamıştı.

Öyle ki uefa.com sitesi onun için yayımladığı yazıda “Lionel Messi ve Georghe Hagi” benzetmelerini yapıyordu.

Abdülkadir’in gelişimi o günden bugüne açıkçası biraz dalgalı bir şekilde seyretti. Bunun temel sebebi oyuncumuzun yaşadığı sakatlıklar olarak görülse de bir başka neden ise Trabzonspor’da yaşanan istikrarsız sezonlardı. Zira Abdülkadir Ömür, yaklaşık 10 yıldır formasını giydiği Trabzonspor’da A takım düzeyinde birçok farklı teknik direktörle çalıştı.

Kimler Geldi Kimler Geçti

Abdülkadir Ömür’ün A takımda birlikte çalıştığı ilk teknik direktörü Sadi Tekelioğlu oldu. Daha sonra Hami Mandıralı ile devam eden süreçte ona A takım formasıyla ligde forma veren ilk hocası ise Ersun Yanal idi.

Ersun Yanal ile birlikte Trabzonspor formasını Spor Toto Süper Lig’de 8 kez giyen Abdülkadir, bu süreçte 1 gol ve 2 asistle oynadı. Genç yıldızın adını yüksek sesle duyurmaya başladığı bu dönemin ardından bordo mavili takımın başına Rıza Çalımbay geldi.

Rıza Çalımbay ile birlikte ligde başarılı sonuçları yakalamakta zorlanan Trabzonspor’da Abdülkadir Ömür artık A takımın değişmezi olmaya başlamıştı. O dönemde Spor Toto Süper Lig’de 23 maçta forma giydi ve 2 gol 4 asist yaptı.

Bir sonraki sezonda Trabzonspor’un şampiyonluk nüvesinin oluşmaya başladığı dönemde takımın başına kulüp efsanelerinden Ünal Karaman gelmişti. Abdülkadir, Ünal Karaman döneminde kariyer sezonlarından ilkini geçirdi ve 30 maçta 6 gol 10 asistle oynadı. Aynı sezon kısa süreliğine göreve gelen Hüseyin Cimşir ile de 11 maçta 2 gol 1 asist yaptı ve süper bir sezon geçirdi.

Hemen her sezon takıma yeni bir hoca getiren Trabzonspor’da Spor Toto Süper Lig 2020 – 2021 Sezonu Eddie Newton ile başlamış ve nihayetinde İngiliz hoca gidip göreve şimdiden efsaneler arasına giren Abdullah Avcı gelmişti.

Trabzonspor’u yıllar sonra şampiyonluğa ulaştırmak için artık gün sayan teknik direktör Abdullah Avcı, Abdülkadir Ömür için de büyük bir şans olmuştu.

Takıma kadro ve oyun istikrarını getiren Abdullah Avcı ile birlikte zor zamanların ardından yükselişe geçen milli yıldız, bu sezonda şimdiden kariyer sayılarına ulaştı bile.

Ancak Abdullah Avcı’nın onun kariyerine katkısı bundan da ötede olacak. Zira Abdülkadir, Abdullah Avcı ile birlikte çocukluk hayali olan Trabzonspor şampiyonluğuna kavuşup belki de Avrupa öncesi vedasını muhteşem bir şekilde yaparak bordo mavili şanlı tarihte kendi imzasını atacak.