Abdülkadir Ömür ’ün Performans Çizgisi

Abdülkadir Ömür Süper Lig takımları arasında yerini alan Trabzonspor’da orta saha mevkiinde performansını sunan başarılı bir oyuncudur. 23 yaşında olmasına rağmen orta saha pozisyonunda Trabzonspor’da ve Türkiye Milli Futbol takımında ortaya koyduğu performans göz dolduruyor.

2011 yılında başlayan kariyeri parlayarak devam ediyor. Son olarak Trabzonspor ile Ferencvaros futbol kulübü arasında yapılan müsabaka sonrasında elde edilen başarıda oyuncunun payı oldukça büyük genç yaşına rağmen iddialı sözleri kariyerine odaklanışındaki teslimiyet ve sunduğu performans gözlerden kaçmıyor. Abdülkadir Ömür’ün ilk 11’de Avrupa Ligi grubunun son maçında sunduğu performans göz doldurdu. Her ne kadar sezon başlangıcında kendine tam olarak ortaya koyamamış olsa da takım içi başarısı gözlerden kaçmadı.

Ömür’de Performans Dinamiği Yok

Ömür bu sezon başlangıcında hem Avrupa Ligi’nde hem de Süper Lig’de 15 farklı maçta sadece 5 karşılaşmada ilk 11’de sahaya çıkabildi. Tüm bu maçlarda bir gol atabildi. Geçtiğimiz sezonla karşılaştırdığında bu sezonun daha çok arka planda kaldığı gözlerden de kaçmadı. Öte yandan teknik tarafından da şikayet almıştı.

Bu konu üzerine futbolcu ile yeni bir sözleşme imzalanarak yenilendi. Bundan sonraki süreçte maçlarda daha çok ön plana çıkması beklenen Ömür son maçta ortaya koyduğu performans ile yeniden hücuma geçtiğinin de sinyalini vermiş oldu. Çıktığı son maç ile ortaya koyduğu performansında aslında içinde olan potansiyelini yeniden dışarıya yansıttığı hiç kimsenin gözünden de kaçmadı. Özellikle futbol yorumcularının da hedefinde Abdülkadir Ömür yer alıyordu. Bu yeni uyanış sürecinde herkes farkındaydı.

Abdülkadir Ömür

Trabzonspor’da Düşüş

Sezon başlangıcında Borda-Mavililer pek çok isim ile sözleşmesinde uzatma kararı almıştı. Bu kararı içerisinde Abdülkadir Ömür’ün ismi yer almıyordu. Fakat Avrupa Ligi’nde yolculukta son maç olarak kabul edilen geçtiğimiz hafta yapılan turnuvada gösterdiği yüksek ve enerji dolu performans öncesinde sözleşmesinin yenilenmesi kararı alındı. Belki de belirsizlik döneminde olan Ömür 2027 yılına kadar aynı takımda devam etmeye yönelik yapılan sözleşme sonrası kendini daha iyi ifade edebildi.

Henüz 23 yaşında olan oyuncu için yıllık 20 milyon TL alacağı da söylentiler arasında yerini buldu. Abdülkadir Ömür geçtiğimiz sezonda 7 farklı gol ve asist ile performansını ortaya koymuştu. Bu sezon ise beklenenden biraz daha düşük bir performans ile ön plana çıkıyor. 2025 yılında son bulacak olan sözleşmesinin 2027 tarihine uzatılması yapılan son maçta ortaya koyduğu performans ile olumlu yansıdığı da fark edildi.

Bu sezon içerisinde yaşadığı talihsizlikler de bu duruma sebep olabiliyordu. Süper Lig’in 10.haftasında Beşiktaş ile gerçekleşen maç sırasında sakatlanarak sol elinin kemiğinde kırık oluşan oyuncunun talihsizliği de peşini bırakmıyor. Tedavisi tamamlanmış ve yeniden maçlara odaklanmış olsa da geçtiğimiz hafta ortaya koyduğu performansı kadar pek bir yükseliş fark edilememişti. Ancak bundan sonraki süreç için geçtiğimiz hafta parlayan yıldızının istikrarlı bir şekilde devam edeceği kendi sözlerindeki kararlılık ile de fark edilebiliyor.