Abdülkadir Ömür ve Kariyer Gelişimi

Bordo mavililerin genç oyuncusu Abdülkadir Ömür 25 Haziran 1999 tarihinde Karadeniz’in en bilinen şehirlerinden biri olan Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde dünyaya geldi. 23 yaşındaki Abdülkadir Ömür ofansif orta saha ve her iki kanatlarda da görev alıyor. 168 cm boyundaki Abdülkadir ömür bu sezon daha çok on numara ve sağ kanatta görev aldı. 168 cm boyunda olması Abdülkadir Ömür’e dripling yaptığı sırada rakiplerinden sıyrılma konusunda önemli fiziksel avantaj sağlıyor. Tıpkı boyunun kısa oluşu ile bunun sağladığı avantajlar, saha içinde oynadığı pozisyon, saha içi görevi ve birazda benzeyen oyun stili gibi aktif olarak kariyerini sürdüren en iyi futbolcular arasında gösterilen Arjantinli süper yıldız Lionel Messi’ye benzetiliyor. Abdülkadir Ömür tıpkı Lionel Messi gibi kuvvetli ayağı olarak sol ayağını daha iyi kullanabiliyor.

Okul yıllarında iken daha küçük yaşlarda Trabzon’da gerçekleştirilen futbol turnuvalarında Trabzonspor görevlileri tarafından keşfedilen Abdülkadir Ömür için 2011 yılında Filiz lisansı çıkartıldı. Trabzonspor’da 2012 – 2013 sezonunda U – 14 takımı ile Türkiye finallerinde mücadele etti ve bu yaş kategorisinde genç Abdülkadir’inde yer aldığı takım 4. Oldu. Abdülkadir Ömür, 2014 – 2015 sezonunda alt yaş gruplarında U – 16 takımı ile bu kez Türkiye Şampiyonluğuna uzandı. Yine bu sezon genç yetenek kendisini Trabzonspor A takımına çıkartacak anlaşma ile profesyonel sözleşmeye imza attı. Abdülkadir Ömür Bordo Mavili ekip ile ilk profesyonel sözleşmesine imza atmış oldu.

Yenenekli oyuncu ilk kez bir resmi maçta Bordo Mavili Trabzonspor A takım formasını Adanaspor karşısında oynanan Ziraat Türkiye kupasında giydi. Abdülkadir Ömür bu maçta 65. Dakikada oyuna dahil oldu ve 12 Ocak 2016 tarihinde giydi.

A Milli takımımızın Ay Yıldızlı forması ile ilk kez sahaya 30 Mayıs 2019 tarihinde Yunanistan karşısında çıktı.

Abdülkadir Ömür Kariyeri ve Geleceği Hakkında Açıklamaları

Geçtiğimiz günlerde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şampiyon takımın önemli bir parçası olan Abdülkadir Ömür, şu açıklamalara yer verdi. Artık ayrılık için doğru zamanın olduğunu düşünüyorum. Tabii bu ayrılık için Trabzonspor’un bize izin verdiği ve kulübümün menfaatleri doğrultusunda gerçekleşmesi gerek. Başkanımız Ahmet Ağaoğlu’nun da dile getirdiği gibi, birçok transfer teklifi elimize geçmişti ama ayrılık için doğru zaman değildi. Bu sezon ise Trabzonspor ‘da şampiyonluk yaşamak nasip oldu. Bence ülkemizdeki her futbolcu Avrupa’da oynamalı, benim de hayallerimden biri tanesi Avrupa’da futbol oynamak. Transfer teklif geldiğinde Trabzonspor’un da menfaatleri doğrultusunda gitmek istiyorum. Benim için şu anda ilk öncelik Avrupa’ya gitmek, döndüğümde Türkiye’de ise sadece Trabzonspor’da oynamak istiyorum.

Abdülkadir’in Bu Sezonki İstatistikleri

23 yaşındaki oyuncu bu sezon 19 kez on numara, 15 kez sağ kanat, 2 kez 8 numarada, 1 kez sol bek ve 1 kez ise sol kanatta görev aldı ve toplamda 38 maçta sahaya çıktı. Abdülkadir Ömür 7 kez fileleri havalandırırken 4 kez ise asist katkısı vermeyi başardı. Genç oyuncu bu sezon 2446 dakika sahada kaldı ve 7 maçı ise sakatlık sebebi ile kaçırdı.