Abdülkadir Ömür’ün Kariyeri de Trabzonspor gibi Tekrar Yükselişe Geçti

Bu sezonun açık ara en başarılı ekibi olan Trabzonspor’da oldukça önemli bir başarı elde edildi. Bu başarının en büyük sebeplerinden bir tanesi tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı’nın olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Bu başarının bir diğer sebebi de genellikle ülkemizde görmediğimiz bir yönetim biçimi. Aslında Trabzonspor yönetimi ekstra bir şey yapmıyor yapılması gereken ne ise onu yapıyorlar yanlışı ya da eksiği süper ligdeki diğer takımın yöneticileri ve yönetimleri yapıyor.

Trabzonspor yönetimi hem yaz transfer döneminde hem de devre arası transfer döneminde transfer hedeflerini çok önceden belirlemiş ve bu oyuncular ile temaslara çoktan başlamıştı. Daha sonra transfer tahtasının açılması ile birlikte hem yaz transfer döneminde hem de devre arası transfer döneminde bir bir peşi sıra transfer açıklamalarında bulunmuştu.

Hatta kadrosundaki birçok oyuncunun yanı sıra yeni transferlerinden neredeyse hepsini hem yaz kampına hem de devre arasındaki kampa yetiştirmeyi başardı. Sadece bununla da kalmayıp birçok takımın yönetiminin yaptığı gibi teknik direktörlerinin transfer istediği pozisyonlara sadece bir oyuncu ile görüşmeyip tüm adaylar ile görüşerek olası bir aksilik durumuna da oldukça hazırlıklı oldular.

Bunların yanı sıra en öne çıkan şey ise tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı yönetimindeki tüm Trabzonsporlu oyuncuların performanslarının artması kimi oyuncuları mevki kimi oyuncuları ise sorumluluk değişimleri ile onlardan verim almayı ve performans sağlayarak bu uzun maratonda sakatlık, ceza ve covid – 19 virüsüne karşı oluşabilecek eksikler için kadrosunu daima hazır tuttu.

Bu gelişmelere en büyük örneklerden biri genç oyuncu Abdülkadir Ömür demek hiç yanlış olmaz.

Abdülkadir Ömür ve Kariyer Gelişimi

Abdülkadir Ömür 25 Haziran 1999’da Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde dünyaya geldi. 22 yaşındaki genç oyuncu ofansif orta saha pozisyonunda ve kanatlarda görev alıyor. 168 cm boyunda olması ona rakiplerinden sıyrılma konusunda önemli bir avantaj sağlıyor. Tıpkı boyunun kısa oluşu ve birazda benzeyen oyun stili gibi aktif en iyi futbolcular arasında gösterilen Lionel Messi gibi sol ayağı kuvvetli ayağı.

Okul yıllarında Trabzonspor görevlileri tarafından keşfedilen Abdülkadir Ömür için 2011 yılında Filiz lisansı çıkarılırken 2012 – 2013 sezonunda U – 14 takımı ile Türkiye finallerinde mücadele etti ve 4. Oldu. 2014 – 2015 sezonunda ise U – 16 ile Türkiye Şampiyonluğu yaşadı. Aynı sezon ise Trabzonspor ile ilk profesyonel sözleşmesine imza attı.

İlk kez Trabzonspor formasını resmi maçta Adanaspor karşısında oynanan Ziraat Türkiye kupasında 65. Dakikada 12 Ocak 2016’da giyerek bu tecrübeyi yaşadı.

A Milli takım formasını ise 30 Mayıs 2019’da Yunanistan karşısında giydi.

Abdullah Avcı’nın Ellerinde Tekrar Parlayan Abdülkadir Ömür

Tecrübeli teknik direktör Abdullah Avcı’nın gelişinin ardından Abdülkadir Ömür sadece Sağ kanatta değil aynı zamanda ofansif orta sahada da forma şansı bulurken her iki mevkide de bazı özgürlükler ve toleranslar tanınarak görev verdi ve Abdülkadir Ömür’ün performansı tekrar artmaya başladı.

Birkaç sezon önce Abdülkadir Ömür için Başkan Ahmet Ağaoğlu Manchester City’den gelen 23 Milyon €’luk bonservis ücretini reddettiklerini söylemişti. Abdullah Avcı’nın ellerinde Abdülkadir Ömür tekrardan yükselişe geçti ve önemli takımların dikkatini tekrardan üzerine çekti. Bu sezon geride kalan 19 maçta 4 gol atarken 1 kez de takım arkadaşlarına serviste bulundu.