Trabzonspor’un Oyununda Abdülkadir Ömür’ün Rolü

Trabzonspor’un altyapısında futbol hayatına başlayan Abdülkadir Ömür, gösterdiği gelişim ileSüper Ligin en değerli oyuncularından birisi. Kariyerinde hızlı bir yükseliş yaşayan 22 yaşındaki futbolcu, kısa sürede Avrupa’nın önde gelen takımlarını peşine takmayı başarmıştı.

Kariyerinde yaşadığı ağır sakatlıklar sebebiyle inişli çıkışlı bir performans ortaya koydu ancak Bu sezon düzenli forma şansı bulan Abdülkadir Ömür, yükselişini sürdürüyor. Hücum çeşitliliğinin yanında birden fazla bölgede oynayabiliyor bu da taktik anlamındaAbdullah Avcı’nın elini oldukça rahatlatıyor.

Abdullah Avcı Trabzonspor’a geldiği günden bu yana direkt rakip kaleye giden, sonuç odaklı bir futbol anlayışı otururken, Abdülkadir’in sağ kanatta ve ofansif orta sahada süre aldığı maçlarda Avcı’nın oyununa en uygun oyuncu profiline sahip olduğunu birçok kez gördük.

Abdülkadir Ömür, Pas Tekniğini Oldukça Geliştirdi

Genç futbolcu bu sezon sağ kanatta oynadığı çoğu karşılaşmada toplu veya topsuz oyunda merkeze daha çok yaklaşarak takımını özellikle rakip ceza sahası çevresindeki set oyunlarında etki yarattığı maçlar çıkardı. Normalde oyun stili olarak sağ kanattan içeriye deplase olan ve merkez hücumlarını daha çok kullanan Abdülkadir Ömür, Abdullah Avcı ile çizgideki oyununu da geliştirdi.

Özellikle büyük maçlarda, derbi veya rakibin topa sahip olduğu zamanlarda sık sık çizgiye basarak oyunu genişleten Ömür, orta sahadan veya arkasındaki sağ bekten gelen hücum desteğini daha verimli kullanıyor. Tabi bunda takımın yapısı orta sahada önemli.  Hamsik ve Bakasetas gibi oyuncuların ekstra hücum katkısı da Ömür’ün performansını yukarıya çeken başka faktörler.

Genç futbolcu profesyonelliğinin ilk zamanlarında etkileyici dripling yeteneğini top kontrollerindeki bazı eksiklikler sebebiyle doğru kullanmakta zorlanıyordu. Zamanla teknik ve pas kalitesini yukarıya çekti ancak Abdullah Avcı, bu sezon Ömür’ün oyun kurulumunda da kullandı.

Sağ çizgiyi etkili kullandığı zaman dilimlerinde, topla buluştuğunda oyunun yönünü tersine çabuk çeviren yada savunma arkasına attığı direkt toplarladikkat çekiyor. Oyun görüşünün ve pas kalitesinin geliştiğine dair en güzel örnek Milli takım formasıyla Dünya Kupası elemeleri son maçında Karadağ deplasmanında Kerem Aktürkoğlu’na yaptığı asist. Avcı’da bu cevheri tabiki kullanmak istiyor.

Ömür’ün Ofansif Orta Saha Performansı

Trabzonspor A takımına yükselmeden önce asıl mevkisi ofansif orta saha olan Abdülkadir Ömür, bu sezon bu bölgede daha sık oynamaya başladı. Rakibe göre oyuncuların farklı özelliklerini farklı bölgelerde kullanan Avcı, ligin 8.haftasında Kayserispor’a karşı önde olduğu maçta Ömür’ü 56.dakikadasahaya sürdü ve ofansif orta sahaya çekti.

Ömür, hızı, dripling becerisi ve top tekniği ile geçiş hücumlarında fark yaratmıştı. Benzer bir örnek 14.haftada oynanan Karagümrük maçı. Ömür ilk 11’de ofansif orta sahada maça başladı. Farioli’nin Karagümrük’ü pas oyununa yatkın bir takım olduğu için işin pres tarafında Abdülkadir’in çalışkanlığı fark yaratırken, hücum kısmında da geçiş oyunlarında öne çıktı ki maçı ceza sahası dışından attığı şık golle tamamladı.

Kısaca bu sezon her rolde takımına katkı sağlayan Abdülkadir Ömür, Trabzonspor’un vazgeçilmez oyuncularından biri.