Abdülkadir Ömür’ün 2019-2020 Sezonu

Trabzonspor’un ve Türk Futbolunun geleceğinde kilit rol oynayacak oyunculardan birisi olarak gösterilen Abdülkadir Ömür, daha çocuk sayılabilecek bir yaşta Trabzonspor formasının sorumluluğunu üstlenmiş ve oldukça parlak performanslarla birlikte hem Trabzonsporlu taraftarları hem de Türkiye’deki futbolseverleri heyecanlandırmıştı. Özellikle 2018/2019 sezonunda gösterdiği performansla birlikte kendisine Avrupa’nın yolunu da hazırlayan 22 yaşındaki yetenekli oyuncu için bir sonraki sezon olan 2019/2020 sezonu ise kelimenin tam anlamıyla kabus gibi geçti.

Sakatlıkların Damga Vurduğu Sezon

Abdülkadir Ömür, henüz 22 yaşında olmasına rağmen hem Trabzonspor’un hem de Türk Futbolunun kendisinden çok şeyler beklediği oyunculardan birisi. Oyun yeteneği, tekniği ve vizyonuyla birlikte heyecan verici bir oyuncu olan Abdülkadir Ömür’ün 22 yaşında halen neden Avrupa’ya transfer yapamadığının cevabı ise genç yeteneğin geçirdiği ağır sakatlıklar.

Trabzonspor adına oldukça heyecan verici bir yetenek olan ve Yusuf Yazıcı gibi ve hatta Yusuf’tan daha iyi kulüplere gidebilecek oyuncular arasında gösterilen Abdülkadir için 2019/2020 sezonu erken kariyerinin önemli kırılma noktalarından birisi oldu.

2019/2020 sezonuna da oldukça hızlı bir giriş yapan ve Süper Lig’de oynanan ilk 2 maçta 1 gol ve 1 asistle Trabzonspor’un sezona galibiyetlerle başlamasını sağlayan oyunculardan birisi olan Abdülkadir Ömür, sezonun 3’üncü haftasında oynanacak Fenerbahçe maçının hazırlıkları esnasında menisküs yırtığı nedeniyle çok ağır bir sakatlık geçirdi ve 5 buçuk aydan daha uzun bir süre sahalardan uzak kalmak zorunda kaldı.

Süper Lig’de oynanan 20 maçı bu nedenle kaçıran Abdülkadir Ömür için kaçan maçlar sadece ligle de sınırlı değildi. Trabzonspor’un Avrupa Kupası Grup Aşamasında yaptığı tüm maçları, Milli Takım’da oynanan 19 ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Elemeleri maçlarının tamamını kaçıran Abdülkadir, Türkiye Kupası’nda da 6 maç kaçırmıştı.

Çok ağır bir sakatlıktan, hele ki fiziğinden daha ziyade tekniğiyle öne çıkan bir oyuncu olarak, özgüvenini kaybederek döndüğü ortada olan Abdülkadir Ömür’ün sakatlıktan dönüşte ikili mücadelelerden hızlı koşulara kadar oyuna dair her alanda tereddütlü hareket ettiği görülüyordu.

Sakatlığını atlattıktan ve maç formunu yakaladıktan sonra 90 dakika süreleri tekrar almaya başlayan Abdülkadir Ömür için sezonun en büyük tesellisi ise Trabzonspor’un aldığı Türkiye Kupası ve kendisinin finalde attığı goldü.

Abdülkadir’in Kupada Payı Büyük

2019/2020 sezonunda Trabzonspor’da özellikle en uç hatta oynayan Alexander Sörloth’un sezona damga vurduğunu söylemek mümkünse de Bordo Mavililer şampiyonluğu takım içerisindeki beklenmedik teknik direktör değişiklikleri ve kaotik ortam nedeniyle Başakşehir’e kaptırmıştı.

Uzun zamandan bu yana hasret olduğu şampiyonluğu son virajda Başakşehir gibi daha önce hiç şampiyon olmamış bir takıma kaptıran Trabzonspor’da Türkiye Kupası’nın önemi bu bağlamda daha da artmış ve Bordo Mavililer, 29 Temmuz 2020’de oynanan Türkiye Kupası Finali’nde Alanyaspor’u 2-0 mağlup etmişti.

Bu maçta Sörloth kadar öne çıkan oyuncu ise kuşkusuz Abdülkadir Ömür’dü. Abdülkadir maç boyunca Alanyaspor savunmasını zor duruma sokan ve attığı golle oyunun kilidini açan oyuncu olmuştu.