Abdulkadir Ömür Hayaline Kavuştu

Bu sezon efsanevi bir performansla efsanevi bir şampiyonluğa ulaşan Trabzonspor’un altyapısından yetişen Abdülkadir Ömür, Bordo Mavili takımın formasını giyen nice oyuncunun hayali olan şampiyonluğun tadına erişti. Trabzonspor’un 35’inci haftada garantilediği şampiyonluğun vücut bulan hali olan kupası törenle Karadeniz temsilcisine takdim edilirken, oyuncuların mutlulukları yüzlerinden okunacak cinstendi.

Unutulmaz Anılar

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği şahane performansla fiilen haftalar öncesinde ilan ettiği şampiyonluğu 35’inci haftada da resmen ilan eden Trabzonspor, çok uzun süredir beklediği kupasına kavuştu.

Karadeniz ekibinin altyapısından yetişen Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi oyuncular içinse bu şampiyonluk çok daha anlamlıydı. Zira 38 yıl sonra gelen bu kupa aslında Trabzonspor altyapısından yetişen binlerce oyuncu için, bu kulübe emek veren sayısız personel ve mesai yapan yöneticilerle teknik direktörler içindi.

Bu bağlamda gerçekten unutulmaz hatıraları yaşayan 22 yaşındaki oyuncu ve takımı, 14 Mayıs tarihinde yapılan törenle birlikte çok uzun süredir bekledikleri şampiyonluk kupasına ulaşmış oldular. Ligde taş üstünde taş bırakmayan Bordo Mavili ekibin bu şampiyonluğu hak ettiği konusunda kimsenin bir şüphesi olmadı.

Sezon içerisinde çok önemli oyuncularını sakatlık yüzünden kaybeden Trabzonspor’da en derin krizlerden birini de Abdülkadir Ömür yaşamıştı. 4’üncü haftada oynanan Galatasaray maçında sahaya atlayan bir taraftarın kendisine kötü performansı nedeniyle tepki göstermesine dayanamayan 22 yaşındaki yetenekli oyuncu gözyaşlarıyla kenara gelmişti.

Bu olaydan sonra yıkılmayan ve performansını her hafta daha da geliştiren Abdülkadir Ömür, kariyerinin en başarılı sezonu olarak tescillediği 2021/2022 sezonunda bir de şampiyonluk yaşamış oldu.

İlklerin Şampiyonluğu

Trabzonspor bünyesinde yer alan birçok kişi için bu şampiyonluğun bir ilk olduğunu belirtmek gerekiyor. Öyle ki Trabzonspor altyapısından yetişmeyen oyuncuların ve hatta Napoli efsanesi olan Marek Hamsik’in kariyerindeki ilk şampiyonluğu da yine Trabzonspor sayesinde oldu.

Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi oyuncular için bu şampiyon altyapısından yetiştikleri kulüpte yaşanması nedeniyle çok daha değerliydi. Öte yandan bu başarının mimarlarından biri olan teknik direktör Abdullah Avcı da çok uzun süredir beklediği ve birçok kez kıyısına kadar geldiği ancak kaldıramadığı lig kupasını kaldırmış oldu.

Nesillerdir şampiyonluk hasretiyle yanıp tutuşan Trabzonsporlu taraftarlar içinse artık çok daha güzel bir atmosfer var. Futbolla yatıp futbolla kalkan bir şehrin vatandaşı olmak gerçekten bazen çok zorlayıcı olabiliyor ancak Bordo Mavili taraftarlar bu sezon takımlarına büyük destek oldular.

Hocasından taraftarına, taraftarından malzemecisine herkesin büyük bir emek gösterdiği, oyuncuların sahada ellerinden gelen her şeyi yaptığı sezonda bu unutulmaz başarı her zaman hatırlanacak ve herkesçe anlatılacak.

Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi oyuncularsa takımlarının tarihine adlarını altın harflerle yazdırmış olacaklar. Her ikisi de Avrupa’ya gitmeyi hedefleyen oyuncuların artık gözleri arkada kalmayacaktır.