Abdülkadir Ömür Türk Futbolunun Son Yıllarına Damga Vurdu

Trabzonspor; 2021 – 2022 sezonunda baştan sona kadar üstün bir performans sergileyerek şampiyon oldu. 38 yıllık aranın ardından elde edilen bu şampiyonluk; bilhassa Trabzon şehri için önemli bir kazanım oldu. Bordo mavili takımın şampiyonluğuna en çok katkı yapan isimlerden birisi de Abdülkadir Ömür! 1999 doğumlu futbolcu; uzun süredir Trabzonspor A takımında forma giyiyor. Gelin, genç futbolcunun dününe, bugününe ve muhtemel geleceğine bir göz atalım!

Abdülkadir Ömür Futbola Nasıl Başladı?

25 Haziran 1999 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Abdülkadir Ömür; bu topraklarda doğup büyüyen birçok erkek çocuğu gibi futbola sokaklarda başladı. Yaşıtlarına kıyasla yetenekli olduğu her halinden belliydi. 2011 yılında henüz 12 yaşındayken Trabzonspor’un yaptığı seçmelerde başarılı olarak bordo mavili takımın altyapısına girdi. Altyapıda oynadığı dönemlerde Lionel Messi’ye benzetildi. Hızı, temposu ve oyun zekası ile antrenmanlarda ve maçlarda Lionel Messi’den esintiler sunuyordu.

Trabzon şehrinde futbola yetenekli birçok çocuk var. Ancak, birçoğunun maddi problemlerden dolayı futbola başlayamadığını söylemek gerekir. Abdülkadir Ömür; Trabzonspor altyapısına katılarak makus talihini değiştirme şansını yakaladı. Altyapıya adım attığı ilk günden itibaren antrenörlerinin gözdesi oldu. Yusuf Yazıcı ve Serkan Asan ile beraber oynadı. Hatta, A takıma çıkan Yusuf Yazıcı; Abdülkadir Ömür’ün kendisinden daha yetenekli olduğunu belirtmişti.

Genç Futbolcunun Trabzonspor Macerası Nasıl Sürüyor?

Abdülkadir Ömür; 2015 – 2016 sezonunda henüz 16 yaşında olduğu dönemde A takım ile idmanlara çıkmaya başladı. Kendisini kısa süre içerisinde A takıma da kabul ettirdi. Bordo mavili formayı ilk defa 12 Ocak 2016 tarihinde oynanan Türkiye Kupası mücadelesinde Adanaspor’a karşı giydi. Oyuna 65. dakikada dahil oldu.

Süper Lig’de ilk defa 2016 – 2017 sezonunda forma şansı buldu. İki maçta 14 dakika süre alabildi. 2017 – 2018 sezonu; Abdülkadir Ömür için ayrı bir öneme sahip! O dönem 18 yaşında olduğu halde 29 lig maçında bin 335 dakika sahada kalmayı başardı. Attığı üç gol ve yaptığı altı asist ile ileride ne kadar büyük bir futbolcu olacağının sinyallerini verdi. 2018 – 2019 sezonunda 29 maçta süre alırken beş gol atıp dokuz asist yapmayı başardı. 2019 – 2020 sezonunu sakatlığından dolayı kötü geçirdi. 2020 – 2021 sezonunda Süper Lig’de iki gol atıp üç asist yaparken eski günlerine döneceğinin sinyallerini veriyordu.

Abdülkadir Ömür; şampiyonluk ile noktalanan 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de 2 bin 189 dakika süre aldı. Yedi gol atıp dört asist yaparak 38 yıl aranın ardından elde edilen şampiyonluğa önemli bir katkıda bulundu.

Abdülkadir’e Farklı Kulüplerden Teklifler Geliyor

Genç futbolcunun bu sezon göstermiş olduğu performans farklı kulüplerin de dikkatini çekti. İtalya’nın Milan, Fransa’nın Nice ve Marsilya kulüplerinin Abdülkadir’i transfer etmek adına Trabzonspor’un kapısını çalacakları ifade ediliyor.