Abdülkadir Ömür’ün 2018/2019 Sezonu

2021/2022 sezonunda Trabzonspor’un en kilit oyuncularından birisi haline tekrar gelmeyi başaran Abdülkadir Ömür için halen daha istenilen seviyede olmadığına dair birçok eleştiri hem sosyal medyada hem de futbol basınında sık sık yer alıyor. Sezon içerisinde zaman zaman iyi işler çıkaran ve özellikle 3 hafta üst üste attığı gollerle kariyerinde bir ilki gerçekleştirmesinin yanı sıra Trabzonspor’un maçlardan galibiyetle ayrılmasına yardımcı olan Abdülkadir Ömür için gelen eleştirilerin sebebi ise 22 yaşındaki oyuncunun çıtayı çok yüksek bir seviyeye çektiği 2018/2019 sezonu.

Abdülkadir Ömür 2018/2019’da Parlamıştı

Türk futbolunun ve Trabzonspor’un son zamanlardaki en heyecan verici yeteneklerinden birisi olan ve çok genç bir yaşta sırtına geçirdiği Trabzonspor formasının ağırlığını çoğu zaman başarıyla taşımayı bilen Abdülkadir Ömür, kariyerindeki şu ana kadarki en iyi sezonunu 2018/2019’da yaşamıştı.

1999 doğumlu Abdülkadir Ömür daha 19 yaşını dahi doldurmamış bir oyuncu olarak hem Milli Takım’a geri dönmeyi başarmış hem de Trabzonspor formasıyla harika bir sezon geçirmişti.

2018/2019 sezonunun 6’ıncı haftasında oynanan Göztepe müsabakasında yaptığı asistle birlikte sezon içindeki ilk gol katkısını sağlayan Abdülkadir Ömür, 13’üncü haftada oynanan ve 2-1 kazanılan Fenerbahçe maçında da şahane bir performans sergilemiş ve bir gole katkı yapmayı başarmıştı. 15’inci haftada oynanan Konyaspor karşılaşmasında 2 gol pası vererek takımı adına maçı getiren oyunculardan birisi olan Abdülkadir Ömür, sezon içerisindeki ilk gol sevincini de 17’inci haftada oynanan Çaykur Rizespor maçında attığı 2 golle birlikte yaşamıştı.

Sezonun ikinci yarısına Ankaragücü karşısında oynanan 1-0 kazanılan maçta gol pasını vermeyi başararak giriş yapan Abdülkadir Ömür, sonra bir dönem sakatlıkla boğuştu ve sakatlıktan döndüğü ilk maçta Antalyaspor karşısında bir gol pası daha vermeyi başardı. 2018/2019 sezonunun son 7 haftasında 3 gol ve 3 asist yaparak takımın şahane bir seri yakalamasını sağlayan 22 yaşındaki yetenekli orta saha, buna rağmen şampiyon olamayan Trabzonspor adına sezonun en büyük kazanımlarından birisi haline gelmişti.

Abdülkadir Adına Referans Sezon

İşte, Abdülkadir Ömür’ün 2018/2019 sezonunda oynadığı 29 Süper Lig maçında yaptığı 5 gol ve 9 asist, Trabzonspor taraftarları açısından genç oyuncunun referans performansı olarak belirlendi.

Bu bağlamda zaten baskılı bir camia olan Trabzonspor camiasının içerisinde bu performansa yaklaşamadığı her sezonda genç bir oyuncu olmasına bakılmaksızın ağır protestolara maruz kalan Abdülkadir Ömür, halen daha bu nedenle tatmin edici bir oyuncu olarak gösterilmiyor.

Kendi kuşağının dünya çapında yetenekleriyle bilinen oyuncularından birisi olmasına rağmen kariyerinin ilk dönemine damga vuran sakatlıklar ve bu sakatlıklardan kaynaklanan istikrarsızlıklar nedeniyle çok etkilenen Ömür, bu olumsuzlukları geride bırakmak istiyor.

Trabzonspor taraftarına ve camiaya düşen ise Abdülkadir Ömür’ün Trabzonspor’u sırtlanması değil, kendisinden tecrübeli oyuncularla birlikte Trabzonspor’un şampiyonluğu için çaba sarf etmesi olmalı.