Abdülkadir Ömürün Trabzonspordaki Önemi

Abdülkadir Ömür, teknik direktör Abdullah Avcı yönetiminde bu sezon Trabzonspor ile bambaşka bir performans ortaya koyuyor.

Teknik direktör Abdullah avcı yönetiminde başarılı bir yapı ortaya koyan Trabzonspor, bireysel yetenek kalitesini taktik planına en uygun şekilde yansıtan takım olduğunu birçok maçta kanıtladı ve Süper Lig’de fark yaratmaya devam ediyor. Son oynanan Galatasaray derbisi bordo mavililerin ligin en kaliteli bireysel yeteneklerine sahip olduğunun göstergesi niteliğindeydi.

Takımın bitiricilik yönünden ligin en iyi performansına sahip olmasıyla beraber hücum hattında yer alan farklı profildeki oyuncu topluluğu, Abdullah Avcı’nın taktisel çeşitliliği açısından oldukça önem taşıdığını bu sezon daha net görebiliyoruz. Hücum hattına baktığımızda Son vuruş kalitesi yüksek ve fiziksel olarak ön plana çıkan oyunculardan kurulu. Son takviyelerden sonra Kanat forvetlerin ortak özellikleri ise Sprint hızı lig standartlarının üzerinde olan oyunculardan kurulu olurken, son yıllardaki gelişiminden sonra Abdülkadir Ömür’ün diğerlerinden ayrılan farklı özellikleri mevcut. Bu da Abdullah Avcı’nın bu sezon Abdülkadir’i farklı mevkilerde ve farklı rollerde oynatmasına sebep oldu.

Abdülkadir Ömür’ün Taktiksel Açıdan Önemi

Taktiksel çeşitlilik açısından teknik direktörün elini her anlamda rahatlatan Ömür, bu sezon toplam 4 farklı mevkide süre aldı. 3 kez On numara, 2 kez merkez orta saha ve bir kez de orta sahanın sol kenarında görev yapan Abdülkadir Ömür, 13 kez sağ kanat forvette oynadı ancak kağıt üzerinde sağ forvet gözükse de Abdullah Avcı, onu maç içerisinde sık sık merkezde konumlandırarak dar alandaki dripling becerisinden, zihinsel hızından, ceza yayı üzerindeki şut tehdidinden ve attığı kilit paslardan yararlanmak istedi. Bu rolde kullanığı ve en belirgin sonuç aldığı maç ise 12.haftada oynanan Beşiktaş derbisi. İlk yarının son dakikalarında merkezden attığı koşuyla skoru bulan Ömür, derbinin ön plana çıkan isimlerinden olmuştu. Rakibin merkezde kalabalık savunma yaparak oyunu sıkıştırdığı dakikalarda ise Ömür’ü daha çok çizgide kullanmayı tercih etti. Böylece çalım ve dripling yeteneği ile rakip savunmada boşluklar açabilirdi. Ömür’ün isabetli kenar ortalarıyla skor aradığı maçlarda oldu. 18.hafta oynanan Altay, 11.hafta oynanan Çaykur Rizespor gibi savunma yapan takımlara karşı bu anlamda farklılık yaratmıştı.  Abdullah Avcı, rakibi merkezden delmek istediğinde Abdülkadir’e On numarada görev verdi ki bu sezon attığı 4 golün ikisini forvet arkasında görev aldığı maçlarda kaydetti.

Abdülkadir Ömür Daha Komple Bir Hücumcu

abdülkadir ömür

Hızının, dripling becerisinin yanında pas ve teknik becerisini her geçen maç geliştiren Abdülkadir Ömür, her açıdan donanımlı bir hücumcu oldu. Toplu veya topsuz oyundaki hızıyla Trabzonspor’un geçiş hücumlarında,  direkt rakip kaleye giden oyun yapısının en uygun parçası oldu. Geride boşluk vermeyen savunma takımlara karşı ise kilit pasları ve uzaktan şutları ile hücumda sorumluluk alırken,  dayanıklılığı ve çalışkanlığı yüksek olan Abdülkadir Ömür, Trabzonspor’da en iyi pres uygulayan oyunculardan biri. Djaniny, Visca ve Yusuf Erdoğan hızlarıyla, Nwakaeme ise adam eksiltmede ön plana çıkan oyuncular. Abdülkadir Ömür ise hızı, dripling becerisi, pas tekniği ve oyun görüşü açısından belirli bir noktada ve hala gelişebilir. Abdülkadir bu anlamda Trabzonspor’un hücum bölgesindeki en donanımlı ve en önemli oyuncusu.