Milli Takım’da Abdülkadir Ömür İsyanı

Türkiye bir Dünya Kupası’na daha gitme şansını Portekiz karşısında aldığı 3-1’lik mağlubiyetle kaybederken bu maça dair en büyük tartışmalardan biri Abdülkadir Ömür’ün şans bulamaması oldu. 22 yaşındaki yetenekli oyuncunun orta sahanın aksadığı ve oyuncuların fizik açısından sıkıntı yaşadığı dakikalar içerisinde oyuna alınabileceğini savunan futbol kamuoyu eleştirilerini Stefan Kuntz’a yöneltmeye devam ediyorlar.

Yedek Kulübesinin Gediklisi

Bu sezon Süper Lig şampiyonluğuna koşar adım giden Trabzonspor’un en etkili ve son dönemlerdeki en formda oyuncularından biri olan Abdülkadir Ömür, bu performansının karşılığını Milli Takım daveti ile almıştı.

24 Mart tarihinde oynanan maçta Portekiz’e konuk olan Türkiye Milli Takımı’nda teknik direktör Stefan Kuntz’un ilk 11 tercihleri oldukça tartışıldı. Üçlü savunma formatıyla sahaya çıkan Kırmızı Beyazlılarımız, sol kanat bekinde Berkan Kutlu ile başlarken orta sahada Orkun Kökçü ve Hakan Çalhanoğlu ile sahaya çıktı. Sol kanatta Kerem Aktürkoğlu ve sağ kanatta Cengiz Ünder’i değerlendiren Kuntz’un bu tercihleri yankı uyandırdı.

Öte yandan maç Türkiye aleyhine çok dramatik bir şekilde son buldu ama tartışmalar son bulmadı. Sahadan 3-1’lik mağlubiyetle ayrılan Ay Yıldızlı ekibin performansından daha çok Teknik Direktör Stefan Kuntz’un performansı tartışılıyor.

Bu tartışmaların ana odaklarından biri de Abdülkadir Ömür’ün maç boyunca süre alamamış olması olarak öne çıkıyor. Kariyerinin en formda dönemlerinden birini geçiren 22 yaşındaki yıldızın orta sahada kan tazelemek amacıyla kullanılabileceğini dile getiren futbolseverler Kuntz’u bu ihtimali atladığı için kötü bir teknik direktör olarak nitelendiriyorlar.

Abinin Vedası

Abdülkadir Ömür’ün oynamadığı için Stefan Kuntz’un eleştirildiği maçta eleştirilerin en büyük muhatabı ise durumu 2-2’ye getirmek için penaltı noktasına geçen ancak kötü bir vuruş yaparak şansı kaçıran Burak Yılmaz oldu.

Tecrübeli golcü topu neden penaltıyı kazandıran Enes Ünal’a bırakmadığından neden bu kadar kötü bir vuruş yaptığına ve hatta neden bu kadar yeteneksiz olduğuna dair ilginç sorgulamalara maruz kaldı.

Türkiye’nin bir Dünya Kupası şansını daha kaçırmasıyla birlikte Abdülkadir Ömür’ün en yakın olduğu takım arkadaşlarından biri olan Burak Yılmaz da Milli Takım kariyerini sonlandırdığını açıkladı. Böylesi bir olaydan sonra bırakmanın yanlış anlaşılabileceğinin farkında olduğunu belirten tecrübeli golcü, artık bir bayrak teslimi yapılması gerektiğine inandığını ifade etti.

Bir dönem birlikte Trabzonspor forması giyen iki oyuncu arasında çok iyi bir ilişki olduğu ve Burak Yılmaz’ın da Abdülkadir Ömür’e çok fazla değer verdiği biliniyor.

Hatırlanacağı üzere bu sezonun 4’üncü haftasında Abdülkadir Ömür’ün kariyerinin en kötü anı olarak nitelendirilebilecek Galatasaray maçında yaşanan olaydan sonra Burak Yılmaz kendi sosyal medya hesabından Abdülkadir Ömür’e sahip çıkmıştı.

Milli Takım tüm bu kötü gidişatın başladığı EURO2020’nin ilk maçında karşı karşıya geldiği İtalya ile hazırlık maçında kozlarını paylaşacak.