Trabzonspor Düğmeye Bastı

Bu sezon Süper Lig’de ulaştığı unutulmaz şampiyonluk sayesinde artık çıtayı daha yukarıya koymaya başlayan Trabzonspor, gelecek sezon zorlu bir Avrupa sınavı vereceğinin farkında. Bordo Mavili takımda Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi isimlerin kulüpten ayrılması beklenirken şu anki kadro her ne kadar çok kaliteli olsa da bazı açılardan Avrupa’da sorun yaşayabilir. Bu konunun üstüne eğilen teknik direktör Abdullah Avcı ve yöneticilerin gelecek sezon kadroya eklenecek isimlerle alakalı düğmeye bastığı iddia ediliyor.

Planlama Zafer Getirir

Bu sezon Süper Lig’de en iyi performansı sergileyen ekip olan Trabzonspor, bu performansının hakkını 38 sene sonra şampiyon olarak aldı ve taraftarlarını mutluluğa boğdu.

Bununla birlikte Bordo Mavili takım adına asıl sınavlardan biri şimdi başlıyor. Zirveye ulaşmak kadar zirvede kalmak da zor ve taraftarlar kulüpten başarının tekrarlanmasını talep ediyorlar. Ancak bu sezon Beşiktaş’ın geçtiğimiz sezon da Başakşehir’in sallanmasına neden olan Avrupa turnuvalarını unutmamak gerekiyor.

Nitekim Teknik Direktör Abdullah Avcı da her ne kadar Avrupa’ya geri dönüyor olsa da işlerin kolay geçmeyeceğinin farkında. Ayakları yere basan tecrübeli teknik direktör kadronun güçlendirilmesi adına raporlarını yönetime sunmuş durumda.

Öte yandan Abdülkadir Ömür ve Uğurcan Çakır gibi altyapıdan yetişen ve kendilerini kanıtlayan isimlerin ayrılıkları kapıda. Anthony Nwakaeme sözleşmesini hâlâ uzatmadı ve Nijeryalı süper yıldızın aleyhindeki kamuoyu artmaya devam ediyor.

Bu sezonun en değerli oyuncularından biri olan Marek Hamsik de sezonun son kısmını sakatlıklarla geçirdi. Trabzonspor’un genel yaş ortalaması olarak da sıkıntılı bir kadrosunun bulunması Süper Lig tarafını olmasa da Avrupa tarafını tehdit ediyor.

İşte bu nedenle Bordo Mavili yöneticiler şimdiden çalışmalara başladılar. Bu sezon şampiyonluğun kilidini erken planlama ve hamlelerle açtıklarının farkında olan yöneticiler gelecek sezonlarda da aynı tavrı sergilemeyi hedefliyorlar.

Nwakaeme Krizi

Tüm bunlarla birlikte Trabzonspor’da küçük veya büyük çaplı sorunlar bir şekilde çözülürken Anthony Nwakaeme krizi bir türlü çözülebilmiş değil. Nijeryalı oyuncunun sezonun son haftalarında sergilediği sorumsuz görüntü de bu krizin büyümesine etki ediyor.

Oyuncu her seferinde Trabzonspor’da mutlu olduğunu ifade ederken yöneticiler de Nijeryalı yıldızı kadroda tutmak istediklerini dile getiriyorlar. Ancak iki taraf arasında ne zaman bir görüşme yapılsa bir sonraki gün basında masadan kalkıldığına dair haberler çıkıyor.

Bu bağlamda iki taraftan birisi en azından doğruyu söylemiyor. Pek tabii oyuncunun yaşının ilerlediğini ve bu durumun da Trabzonspor tarafını tedirgin edebileceğini unutmamak lazım. Zaman zaman sakatlıklar nedeniyle maç kaçırmak zorunda kalan tecrübeli oyuncu, sahada kendini verdiği her dönemde fark yaratan isimlerden biriydi.

Ancak bu krizin Bordo Mavili camiayı yıprattığı kesin. Nitekim sosyal medyada yapılan yorumlara bakıldığında artık tepkinin Anthony Nwakaeme ile olarak oluştuğunu görmek oldukça mümkün.