Trabzonspor’da Çöküş Dönemi

Karadeniz ekibi bordo mavili takım Süper Lig ‘in son şampiyonu Trabzonspor bu sezon çöküş dönemini yaşıyorlar.

Bordo mavili takım süper lig de şampiyonluk yarışından erken havlu atarak yarıştan koptu. Avrupa kupalarından da elenerek ellerinde bir tek yarışacakları Türkiye Kupası kalan Trabzonspor mali ve sportif açıdan zor günler geçiriyorlar.

Sportif açıdan başarıdan bu sezon uzaklaşan bordo mavili takım mali açıdan da zor anlar içinde kalması ile kulüp başkanı Ahmet Ağaoğlu ‘ da görevinden istifa ederek Trabzonspor ‘u yeniden seçime götürmek zorunda kaldı.

Sportif Başarıdan Uzaklaştılar

Bordo mavili takım geçen sezonu baştan sona önde götürdükten sonra uzun yıllar sonara kazanılan şampiyonluk ile büyük bir başarı elde eden Trabzonspor bu başarını bu sezon gösteremediler.

Karadeniz ekibi bu sezon süper lig de lider sarı kırmızılı takım Galatasaray ‘ın 16 puan arkasında kalarak şampiyonluktan uzaklaşmış durumdalar.

Trabzonspor Avrupa kupalarına da veda ederek ellerinde sadece yarışacak Türkiye Kupası kalması ile tek gerçekçi hedef olarak bu kaldı.

Şampiyon Kadro Bozuldu Mu?

Bordo mavili takım Trabzonspor süper lig de şampiyon oldukları sezon kadro planlaması olarak bu sezona bakıldığında kadro planlamasında değişiklikler göze çarpıyor.

Orta sahada bordo mavili takımda M. Hamsik, A. Bakasetas ve Berat Özdemir ile geçen sezon orta sahada etkili bir oyun ortaya koyarak rakipleri zorladılar. Bu orta sahanın yanın da Siopis’ i de koyunca dinamik ve etkili iki ayağını da kullanan isimler ile zengin bir kadroya sahipti.

Bu sezon orta sahada M. Hamsik sakatlığı sonrasında kadroda yer bulamazken başarılı bir sezon geçiren Berat Özdemir ‘ de ayrılıktan sonra orta sahada bütün yük A. Bakasetas ‘In üzerine kalması takım da ki dengeleri bozdu.

Orta sahada durum bu kadar zorken bu sezon bordo mavili takımın hücum hattında da önemli isimleri ile de yollarını ayırdıktan sonra tamamen kayıp yaşadılar.

Hücum da top tutma ve tecrübesi ile rakip de eksilte bilen Nwakaeme ile de sözleşmede anlaşamayan ve onun sonrasında yaşanan ayrılık Trabzonspor ‘Un bu sezon ki en kötü kararı oldu diye biliriz.

Bu sezon ki kadro planlamasına bakılacak olursa da Nwakaeme’ nin yerine Trezeguet’ in gelmesi orta sahada ki temponun yavaş kalması ile yararlanmak oldukça zor oldu.

Takımın en önemli kozu olan savaşçı fiziki gücünü iyi kullanan ceza sahası dışı ve içinde etkili işler çıkaran Norveçli A. Cornelius ‘un da takımdan ayrılması bordo mavili takımı hücum da oldukça zorlamış durumda.

Taraftar Desteğini Kaybettiler

Trabzonspor kendi sahasında taraftarı ile beraber oldukça etkili bir oyun ortaya koyan takım zirve yarışından uzaklaşmaya başladıktan sonra taraftarın da ilgisi takıma azalarak devam etti.

Bu süreçte belki de takımın en çok zorlandığı da bu oldu. Kendi sahasında uzun süredir de mağlup olmayan bordo mavililer Ümraniyespor yenilgisi sonrasında bu unvanlarını da elinden kaybetmiş oldular.